New 3-layer Herringbone Collection
S6001 New 3-layer Herringbone (Full Oak Core)
| Specification Item | Description |
| Model | S6001 |
| Dimensions | 600*124*15*1.2mm |
| Finish | Brushed RC |
| Material | Full Oak Construction |
| Floor Heating | Support |
| Packaging | 25 pcs / carton / 1.86m2 |
S6002 New 3-layer Herringbone
| Specification Item | Description |
| Model | S6002 |
| Dimensions | 600*124*15*1.2mm |
| Finish | Brushed UV |
| Material | New 3-layer Herringbone |
| Top Layer Species | Oak |
| Core Material | Pine |
| Core Adhesive | Finland Dynea Glue |
| Joint Type | Click System |
| Floor Heating | Support |
| Packaging | 25 pcs / carton / 1.86m2 |
S6005 New 3-layer Herringbone (Full Oak Core)
| Specification Item | Description |
| Model | S6005 |
| Dimensions | 600*124*15*1.2mm |
| Finish | Brushed RC |
| Material | Full Oak Construction |
| Floor Heating | Support |
| Packaging | 25 pcs / carton / 1.86m2 |
S6006 New 3-layer Herringbone (Full Oak Core)
| Specification Item | Description |
| Model | S6006 |
| Dimensions | 600*124*15*1.2mm |
| Finish | Brushed RC |
| Material | Full Oak Construction |
| Floor Heating | Support |
| Packaging | 25 pcs / carton / 1.86m2 |
S6007 New 3-layer Herringbone (Full Oak Core)
| Specification Item | Description |
| Model | S6007 |
| Dimensions | 600*124*15*1.2mm |
| Finish | Brushed RC |
| Material | Full Oak Construction |
| Floor Heating | Support |
| Packaging | 25 pcs / carton / 1.86m2 |
WANT TO SEE THE FULL RANGE?
We offer a much wider selection of designs and custom sizes in this series.
Contact Us for Full Catalog.