Multi-ply Herringbone Collection
R1101 Brushed White Washed Oak







Previous slide
Next slide
| Specification Item | Description |
| Model | R1101 |
| Dimensions | 450*75*15mm |
| Finish | Brushed White Washed Oak Flooring |
| Material | Multi-ply |
| Floor Heating | Support |
| Packaging | 60 pcs / carton / 2.025m2 |
R1102 / S8802-2 Brushed Grey Oak








Previous slide
Next slide
| Specification Item | Description |
| Model | R1102 |
| Dimensions | 450*75*15mm |
| Finish | Brushed Grey Oak Flooring |
| Material | Multi-ply |
| Floor Heating | Support |
| Packaging | 60 pcs / carton / 2.025m2 |
| Model | S8802-2 |
| Dimensions | 600*90*15mm |
| Material | New 3-layer |
R1105 Brushed Coffee Oak





Previous slide
Next slide
| Specification Item | Description |
| Model | R1105 |
| Dimensions | 450*75*15mm |
| Finish | Brushed Coffee Oak Flooring |
| Material | Multi-ply |
| Floor Heating | Support |
| Packaging | 60 pcs / carton / 2.025m2 |
R1106 / R1606 / S8806-2 Smooth Natural Oak (Select)





Previous slide
Next slide
| Specification Item | Description |
| Model | R1106 |
| Dimensions | 450*75*15mm |
| Finish | Smooth Natural Oak (Select) |
| Material | Multi-ply |
| Floor Heating | Support |
| Packaging | 60 pcs / carton / 2.025m2 |
| Model | R1606 |
| Dimensions | 600*90*15mm |
| Material | Multi-ply |
| Model | S8806-2 |
| Dimensions | 600*90*15mm |
| Material | New 3-layer |
R1108 / R1608 / S8808-2 Brushed Natural Oak





Previous slide
Next slide
| Specification Item | Description |
| Model | R1108 |
| Dimensions | 450*75*15mm |
| Finish | Brushed Natural Oak Flooring |
| Material | Multi-ply |
| Floor Heating | Support |
| Packaging | 60 pcs / carton / 2.025m2 |
| Model | R1608 |
| Dimensions | 600*90*15mm |
| Material | Multi-ply |
| Model | S8808-2 |
| Dimensions | 600*90*15mm |
| Material | New 3-layer |
R1109 / R1609 / S8809-2 Brushed Creamy Oak





Previous slide
Next slide
| Specification Item | Description |
| Model | R1109 |
| Dimensions | 450*75*15mm |
| Finish | Brushed Creamy Oak Flooring |
| Material | Multi-ply |
| Floor Heating | Support |
| Packaging | 60 pcs / carton / 2.025m2 |
| Model | R1609 |
| Dimensions | 600*90*15mm |
| Material | Multi-ply |
| Model | S8809-2 |
| Dimensions | 600*90*15mm |
| Material | New 3-layer |
R1501 Brushed Chocolate Oak







Previous slide
Next slide
| Specification Item | Description |
| Model | R1501 |
| Dimensions | 450*75*15mm |
| Finish | Brushed Chocolate Oak Flooring |
| Material | Multi-ply |
| Floor Heating | Support |
| Packaging | 60 pcs / carton / 2.025m2 |
R1502 Brushed Grey Oak




Previous slide
Next slide
| Specification Item | Description |
| Model | R1502 |
| Dimensions | 450*75*15mm |
| Finish | Brushed Grey Oak Flooring |
| Material | Multi-ply |
| Floor Heating | Support |
| Packaging | 60 pcs / carton / 2.025m2 |
R1506 Brushed Grey Oak





Previous slide
Next slide
| Specification Item | Description |
| Model | R1506 |
| Dimensions | 450*75*15mm |
| Finish | Brushed Grey Oak Flooring |
| Material | Multi-ply |
| Floor Heating | Support |
| Packaging | 60 pcs / carton / 2.025m2 |
R1507 Smooth Natural Oak (Character)





Previous slide
Next slide
| Specification Item | Description |
| Model | R1507 |
| Dimensions | 450*75*15mm |
| Finish | Smooth Natural Oak (Character) |
| Material | Multi-ply |
| Floor Heating | Support |
| Packaging | 60 pcs / carton / 2.025m2 |
R1509 Brushed Black Oak


Previous slide
Next slide
| Specification Item | Description |
| Model | R1509 |
| Dimensions | 450*75*15mm |
| Finish | Brushed Black Oak |
| Material | Multi-ply |
| Floor Heating | Support |
| Packaging | 60 pcs / carton / 2.025m2 |
WANT TO SEE THE FULL RANGE?
We offer a much wider selection of designs and custom sizes in this series.
Contact Us for Full Catalog.